Zležaná hlavička

Asi nebudem prvá ani posledná mamička, čo pravidelne kontroluje hlavičku svojmu dieťatku. Pravidelne v noci okrem kojenia samozrejme, polohujem svojho synčeka, aby sa nám hlavička formovala do krásy. No moc to nepomáha. Vankúš proti preležaniu hlavičky, môžem potvrdiť, nič moc. Teda nám určite nepomohol. Na poslednej poradni sama doktorka ako prvé podotkla, že má hrozne zležanú hlavu. Ale má dobré skúsenosti s prilbičkou –  Kraniálna remodelačná ortéza.  Doteraz som o žiadnej takejto ortéze nič nepočula. Zavolala som si do firmy, ktorá tieto ortézy poskytuje, aby som zistila presný postup. Najskôr treba navštíviť neurológa, ktorý doporučí ortézu, samozrejme lekársky nález.

Neurológ zhodnotí hlavičku, či dieťatko nemá rýchle zrastanie kosti lebečnej. Takže, keď to neurologička doporučí, treba utekať ďalšiemu odborníkovi – fyzioterapeutikovi (FBLR), ktorý už napíše recept na kraniálnu ortézu, resp. prilbičku. Telefonicky sme sa objednali v Protei, kde tieto ortézy vyrábajú. Prvá otázka však znela, koľko mesiacov má synček. My sme práve v 5 mesiaci.(Priblička sa totiž môže používať len v určitom období, cca od 4 mesiaca do roka, keď hlavička dieťatka ešte rastie). Objednali nás zhruba o týždeň na skenovanie hlavičky ( celé skenovanie aj s čakaním trvalo cca 25 min.) Synček si ani nevšimol, že sa niečo okolo neho deje, nasadili mu akurát takú pančuchu na hlavu, zoskenovali hlavičku, pomerali hlavičku a bolo to. Zhruba o dva týždne bola prilbička hotová. Telefonicky nás upovedomili, že ďalšia návšteva bude trochu dlhšia (cca 2,5 hod),pretože ortéza za dokončuje a skúša na hlavičke nášho dieťatka. Takže naša návšteva vyzerala tak, že sestrička behala a asi tri krát skúšala prilbičku, zasa ju zvala na upravenie, aby nás to  nikde netlačilo. Môžem povedať, že veľmi príjemný personál aj prístup. Za prilbičku sme zaplatíte 17 centov ak máte recept od lekárky. Vysvetlili nám ako začať používať prilbičku.

zlezana hlavicka  Zlezana hlavicka 3  Zlezana hlavicka 2

Prvý deň hodinu na hlavičke, hodinu dole, v noci pauza. Druhý deň- dve hodiny na hlave, hodina pauza, v noci vyskúšať hodinku. Ale návod som aj dostala v brožúre. Až sme sa dostali na 23 hodín denne a hodina pauza. Ja som ju využívala na kúpanie a vyschnutie hlavičky môjho synčeka. Vyzerá to celkom jednoducho a ľahko, ale musím podotknúť, že prvý týždeň sa náš synček neuveriteľne v prilbe potil, takže som mu hocikedy prilbu dala dolu, poutierala hlavičku a znovu nasadila. Po čase si hlavička ale zvykla na prilbičku a dnes sa už toľko nepotíme. A nemôžem nepodotknúť, že dnes máme svrbenie hlavičky, ale pediatrička doporučila Nisoral šampón, tak očakávam, že svrbenie hlavičky prestane. Po týždňovej kontrole v Protei a meraní hlavičky  – u nás už vidieť zlepšenie, takže zatiaľ som plná očakávania a určite vydržíme až dokým bude treba. Raz za deň treba prilbičku poriadne vyčistiť 60 % liehom. O tri týždne ideme na kontrolu, tak som veľmi zvedavá…

Dnes 23.02.2016 sme boli na kontrole s hlavičkou, prilbičku už nemusíme používať. Hlavičku nám opätovne naskenovali, máme ju guľatú ako loptičku. Predsalen mi to nedalo a spýtala som sa sestričky, ktorá nás po celý čas mala na starosti, či by sa hlavička opäť mohla zležať. Spýtala sa koľko má mesiacov. Náš drobec má vyše 7 mesiacov. Sestrička len dodala, že už  v jeho veku nie, ale rozhodne treba dávať pozor preistotu, či nespáva stále na jednej strane. Z Protei sme odchádzali všetci spokojní, nečakala som, až taký úspech ako je dnes vidieť. Naskenovanú hlavičku, respektíve hodnoty hlavičky pred a po nosení prilbičky nám pošlú do mailu. Informatívne.

Kraniálnu remodelačnú ortézu môžem rozhodne doporučiť. Tie dva mesiace potu a to doslovne, rozhodne stáli zato.

Poznámka: ortézu nám nechali na pamiatku 🙂 A ešte prikladám výsledky :

zlezana hlavicka

Zdieľaj článok:

Post navigation

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.