Dojčenie bábätka

Pri mojom prvom dieťati som dlho nedojčila. Nemala som dosť vedomostí, ktoré mám dnes. Pri narodení mojej prvej lásky som nemala dostatok mlieka. Teda, aspoň som si to myslela. Všetci okolo mňa mi rozprávali máš málo mlieka, máš slabé mlieko, stále ti plače, je hladné, daj mu umelé mlieko – je hustejšie, sýtejšie,  vydrží ti dlhšie spať. Tak som dojčenie veľmi rýchlo ukončila, aj keď ma to mrzelo.

Dnes viem, že som sa mýlila. Viem, že slabé mlieko neexistuje. Mlieko sa predsa tvorí presne podľa potrieb bábätka a jeho rastom sa automaticky prispôsobuje požiadavkám dieťatka. Dostatok mlieka závisí presne podľa toho, koľko dieťa potrebuje, ak potrebuje v určitom rastovom období viac mlieka, viac sa dieťatko dojčí, do pár dní sa v prsníkoch vytvorí toľko mlieka, koľko drobec potrebuje. Nesmieme zabúdať však nato, že mlieko vytvorené v prsníkoch je stráviteľnejšie ako umelé, preto dojčené dieťatko vydrží 1,5 až 2 h a znovu potrebuje papať. Bábätko, ktoré pije umelé mlieko vydrží cca 3 hodiny, mlieko je totiž ťažšie stráviteľné a hlavne sa potrebám dieťatka neprispôsobuje ako materské mlieko. Dnes mám druhé bábätko, ktoré výlučne dojčím. Dala som si záležať, žiadne reči cudzích ľudí ma nezaujímajú. Dojčíme sa stále a často. Materské mlieko obsahuje to najdôležitejšie, čo vaše zlatíčko potrebuje a je dokonca antibakteriálne. Môj malý mal zapálené oči, kvapla som mu do očí materské mlieko – pri každom dojčení, oči boli o chvíľku v poriadku. Tak isto keď má malý soplík, odsajem si mlieko a striekačkou mu kvapnem do nošteka. O chvíľu máme po nádche. A nesmiem zabudnúť aj na seba – červené, zapálené bradavky, ktoré príšerne bolia – vytlačiť mliečko na konci dojčenia a nechať na bradavke.

dojcenie

Samozrejme, že kvalitu materského mlieka môžme ovplyvniť príjmom stravy. Kvalitná a vyvážená strava je veľmi dôležitá. A dostatočný príjem tekutín, pozor však nie nadmerný príjem. Nadmerným pitím tekutín sa z tela totiž nevyplavujú len škodlivé látky, ale takisto aj vitamíny,ktoré sa po celý čas do seba snažíme dostať. Pijeme po menších dávkach ale pravidelne. Najideálnejšia je čistá voda z vodovodu – samozrejme kvalitná, ale zaradiť môžme aj minerálne vody (treba striedať viac druhov).

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že konzumácia určitých potravín môjmu synčekovi nerobila dobre – napr. kapusta, kukurica, hrášok, šošovica, fazuľa. Tieto potraviny som vylúčila úplne (aspoň teda dočasne ). Niektorí tvrdia, že aj šupka z jablka dokáže bábätku uškodiť. Osobne som takú skúsenosť nemala, ale je pravda, že som si ovocie skúšala pridávať do stravy postupne. Takže ostatné som konzumovala takpovediac všetkého s mierou. Nezabúdame na príjem mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré potrebujú nielen mamičky ale aj vaše bábätká, pretože obsahujú bielkoviny, vápnik, minerálne látky a iné vitamíny. Bylinkové čaje sa veľmi nedoporučujú (okrem tých,ktoré sú určené na zvýšenie produkcie mliečka), pretože môžu spôsobiť alergickú reakciu vášmu dieťatku.

Ako zvýšiť produkciu materského mlieka? Toto je otázka, ktorú si kladie asi každá mamička, ktorá sa snaží dojčiť. Takže ešte raz :

1. kvalitná a vyvážená strava

2.dostatočný príjem tekutín, pozor nie nadmerný

3. dojčiť, dojčiť, dojčiť – stále a často, ako si dieťa vyžaduje

4. takzvané pomocné veci: ako napr. Vinea (obsahuje hroznový cukor, obsahuje tekutiny – takže mám pocit, že zaberá najviac) , tabletkové doplnky ako napr. More milk – u mňa žiadny efekt, vyhodené peniaze, ale sú mamičky, ktoré majú dobré skúsenosti. Osobne si myslím, že ide skôr o psychicky navodenú pomoc. Skúsila som aj homeopatiká – také malé biele guľôčky na podporu tvorby mlieka ( pozor sú také isté aj na zastavenie mlieka, takže v lekárni poriadne preštudovať) – tie tiež nič moc u mňa. Určite najlacnejšia alternatíva – Vinea. Nechať vybublinovať. Bublinky nafukujú bábätko. Na podporu mlieka sa odporúčajú samozrejme staré známe zasmažené polievky – povedzme si otvorene, tiež je to tekutina 🙂 Ale napríklad aj taký kôpor je dobrý na podporu mlieka, môže sa však stať, že ho vaše bábätko v mlieku zacíti, takže s mierou, ale určite by som to zaradila do jedálnička. Nesmiem zabudnúť aj čaje na podporu mlieka – obsahujú však prevažne fenikel, aníz,kmín, senovku grécku, benedikt lekársky a pod.

5. oddych, pohoda, dostatok spánku – spíme keď spí drobec 🙂 . Pozor na stres – vie narobiť  “riadnu šarapatu”

6. hlavne si veríme, že to dokážeme, dojčíme, dojčíme, dojčíme. Robíme to pre naše deti

Milé mamičky, ak máte nadprodukciu mliečka, určite si urobte zásoby do mrazničky, mliečko vám vydrží zamrazené a kvalitné po dobu 3 až 4 mesiacov. Odporúčam zabezpečiť si z lekárne sáčky, alebo nádoby priamo určené na zamrazovanie materského mliečka. Nikdy neviete, kedy zasa vaše bábätko bude potrebovať viac mlieka a vy sa potom nemusíte zbytočne stresovať, že máte dočasne nedostatok mlieka v prsníkoch. Pre tento prípad je fajn, ak máte v zásobe aj odsávačku materského mlieka – mne postačila medela mini elektric – elektrická odsávačka. Niektoré mamičky však preferujú ručné vytláčanie materského mlieka, aj keď osobne si myslím, že hygienickejšia je odsávačka. Materského mliečka sa vôbec nechytáte, odsáva sa priamo do nádobky.

Ja som dokonca na začiatku dojčenia používala laktačnú cievku – môžem povedať že som bola nadmieru spokojná. Dôležité však je v lekárni si zohnať laktačnú cievku s najmenšou dierkou CN -01, dokrmovali sme sa priamo z prsníka ( určite neskúšajte po prste, ako mi niektorí radili, malý si totiž hneď zvykne na cmúľanie vášho prsta).  Cievku som si napojila na obyčajnú dojčenskú fľašku, ktorá má mäkký cumeľ ( ja som použila fľašku lovi). Cez tento cumeľ cievku ľahko prepcháte, malého som si priložila k prsníku, cievku mu dala do ústočiek tesne vedľa kútika úst a fľašku si nastavila čo najnižšie, aby bol tok mlieka čo najpomalší ( áno tu som dočasne použila umelé mlieko, ale len dočasne, zarobila som ho o trochu redšie ako píšu v návode umelých mliek, aby si malý nezvykol na hustotu). Cca po 2 týždňoch sa tvorba mlieka rozbehla úplne.

Nesmieme zabúdať totiž že tvorba mlieka po cisárskom reze sa spúšťa o trochu neskôr ako pri prirodzenom pôrode.A pri dojčení prvé 2-3 min. tečie mliečko redšie, ktoré slúži na uhasenie smädu bábätka, až potom tečie mlieko hustejšie, ktoré zasycuje  a je plné potrebných živín.

Takže všetkým mamičkám, ktoré sa rozhodli dojčiť svoje dieťatko zdržím palce a rozhodne sa  nedajte odhovoriť nejakými babskými rečami typu – máš slabé mlieko 🙂 Také totiž neexistuje.

Zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.