Teplota u mamičky

Pred dvoma dňami mi zazvonil telefón. Volala mi kamarátka, ktorej sa práve narodil prvorodený syn Tobiasko. Tobiasko je v poriadku, len kamarátka je akási chorá. Lezie na ňu nejaká poriadna chrípka, teplota jej každú hodinu stúpa viac a viac. Keďže jej bábätko má sotva mesiac a plne sa dojčia, mala na mňa otázku, či môže kojiť aj pri vyššej teplote. No pravdupovediac, ja som sa zatiaľ nestretla s tým, že som mala zvýšenú teplotu, a to sa kojíme už 8 mesiacov. Ale čo si pamätám z pôrodnice, rozhodne nás upozorňovali na teplotu u mamičky. Teplota do 38 °C – dokonca sa doporučuje kojiť, mamičke by neskôr mala teplota začať klesať.

Ale keď predsalen neklesá a stále stúpa, teplota nad 39 °C – už je to riziko pre bábätko. Rozhodne ak má mamička teplotu už nad 38 °C – doporučuje sa podať Paralen. Toto mám zafixované z pôrodnice. Avšak : pediatrička môjho syna doporučuje kojiť pri akejkoľvek teplote, s tým, že mamička si pri horúčkach podáva Paralen, alebo iné tabletky, ktoré sa môžu počas dojčenia. Lekárka mi zdôraznila, že dieťa sa predsa nemôže nakaziť chorobou, tým že sa dojčí. Ak ochorenie dostane, nebude na príčine dojčenie, ale skôr priamy styk s dieťatkom. Je veľmi vhodné, ak si mamička v takomto prípade zadováži ochranné rúško na ústa, aby čo najmenej dýchala na bábätko. Ak dieťatko napriek všetkým opatreniam ochorie, mlieko matky sa predsa prispôsobí opäť tak, že bábätko v mliečku dostane všetky potrebné protilátky, ktoré práve potrebuje. Pediatrička ma upozornila na to, že ak by som v prípade vysokej teploty prestala dojčiť a len sa odsávala a potom mlieko vylievala, môže nastať, že sa mi zapália prsníky. A to je už potom iná pesnička. Tá ale vôbec nie je príjemná.

Ako som však študovala názory rôznych obvodných lekárov, detských pediatrov, názory na kojenie v horúčke, vôbec nie sú ich názory totožné. Práve naopak, jeden tvrdí to a druhý ono. Niektorí lekári dokonca doporučujú úplne prestať dojčiť, resp. mlieko si z prsníkov len odstriekavať, prípadne odsávať a mlieko vylievať až kým mamička úplne neuzdraví. Takýto postup však môže ohroziť produkciu tvorby mlieka. Rozhodne by som dojčila, pokým by som vládala a cítila sa ako tak dobre. Ak by som sa naozaj cítila úplne zle (čo v prípade podávania liekov na zníženie teploty, by nemalo nastať) dočasne by som sa fakt asi odsávala a mlieko vylievala.Teplota u mamičky

 

Vrátim sa však ku kamarátke, ktorú som poslala na pohotovosť, na ktorú sa síce chystala aj sama, ale potrebovala počuť aj názor inej mamičky. Keď sa vrátila z pohotovosti, keďže bola nedeľa, zavolala mi naspäť, pretože ma zaujímalo, čo jej odporučili. Bola rozhodne pokojnejšia a spokojnejšia, keď sa vrátila od lekára. Mala šťastie, tentoraz na pohotovosti bola veľmi milá lekárka, ktorá jej nasadila antibiotiká – mala totiž aj poriadne zapálené hrdlo a Paralen jej nasadila každých 6 hodín. Samozrejme, že jej nasadila aj dostatočný oddych, veľa vitamínov v podobe ovocia a zeleniny a dostatočné množstvo tekutín. Mamičke nakázala dojčiť a dojčiť. Takže naša novopečená mamička bola plne spokojná, že sa nemusí vzdávať tejto úžasnej činnosti – dojčenia. A ja som sa tešila s ňou 🙂

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.