Vši u detí

Nočná mora každej mamičky – vši vo vlasoch. Hotová katastrofa. Na vnútorných dverách škôlky opäť visí ten príšerný nadpis : “Vyskytli sa u nás v škôlke vši. Skontrolujte prosím vlásky vašim deťom. V prípade ak majú vši, oznámte to p. učiteľke v škôlke a dieťa si ponechajte doma, až kým vši neodstránite! ” Na nástenke v šatni pripnutý návod ako postupovať pri odstraňovaní neželaných návštevníkov z vlasov.

Nikdy by mi nenapadlo, že moje dieťa môže také čosi priniesť zo škôlky domov. Vlásky mu umývam pravidelne, presne tak pravidelne ako sa sprchujeme a dodržujeme základné návyky hygieny. A predsa. Vši sa totiž tvoria v špinavom prostredí, prevažne  u sociálne slabších detí, ktoré nemajú možnosť dostatočnej hygieny. Ale rozhodne rýchlo prelezú alebo spadnú z jednej detskej hlavičky do druhej. Hlavne keď vieme, že také malé detičky si tie hlavy dávajú dokopy pri hre neustále. Voš detská neskáče, len lezie. Nakladie vajíčka neuveriteľne rýchlo, takzvané hnidy – fuj. Pozerám synovi do vlasov, je to tam, hrozné. Tu nepomôže žiadna kvalitná hygiena. Už len odstrániť neželaných návštevníkov.

Utekám do lekárne, hlavu mám dole, dosť sa hanbím, že práve moje dieťa má vo vlasoch vši. Lekárnička je zlatá, pozerá rôzne prípravky, ktorý bude najvhodnejší pre moje dieťa. S úsmevom dodáva, že dnes nie som jediná, čo pýtam taký šampón. Vši nie sú len v škôlke, ale aj v škole. Našla šampón s názvom Capissan forte – jemný šampón (cena 8,94 eur). K šampónu je pribalený aj hrebienok s úplne malinkými zúbkami, takzvaný všiváčik a balzam po umytí. Pýtam sa lekárničky, či existuje aj nejaký prípravok na prevenciu. Niečo čo môžeme používať pravidelne, pre nás to znamená dostatočne dlho, keďže sme ešte len malkáči v škôlke. Lekárnička mi znovu s úsmevom odpovedá, že ona má veľmi dobré skúsenosti so šampónom AUSTRALIAN BODYCARE TeaTree OIL Intensive Cleansing Shampoo (cena 8,40 eur). Spomínala, že má doma dve deti, ktorým hlavu stále umývala týmto šampónom a nikdy potom vši nedostali. Má síce špecifickú vôňu, ktorá nevonia ani všiam a kliešťom – ale rozhodne to stojí zato vyskúšať.  Odchádzam z lekárne s oboma šampónmi. Som zvedavá na efekt.

Majko si škriabe hlavu už od škôlky, takže sme sa dohodli, že ihneď ako prídeme domov, skáčeme do vane a umývame si vlásky šampónom proti všiam. Malému som však povedala, že má vo vláskoch malé chrobáčiky, ktoré musíme odstrániť, inak nemôže chodiť do škôlky. My chodíme do škôlky radi, takže u nás nebol problém skočiť hneď do vane. Šampón Capissan forte nevonia lákavo ani Majkovi, ale hovorí, že vydrží. Drhnem mu vlásky, ako len môžem, návod oznamuje, že šampón treba na vlasoch nechať pôsobiť pár minút. Šampón obsahuje rastlinné výťažky a prchavé oleje, ktoré pôsobia proti výskytu vší a hníd  a dokonca aj proti nadmernej tvorbe lupín. Po pár minútach – ja som nechala 7 min., že pre istotu. Vlasy som následne vyčesala hrebienkom, ktorý bol k tomu. Parazity – uhynuté by sa mali ževraj takto dať vyčesať. Česala som fakt dosť dlho, až kým ma Majko nezastavil, či už nestačí. Vlasy som následne vysušila fénom a naniesla som ten nezmývateľný balzam, ktorý bol taktiež pribalený. V návode píšu, že v prípade dlhých vlasov (čo chvalabohu nie je náš problém) treba tento postup ešte raz zopakovať.

vsi u deti

Majko mal vlasy umyté. Môj nápad však bol vlasy ostrihať na čo najkratšie. Takže sme vytiahli domáci strojček, ktorým strihám našich najbližších a ostrihala som ho na 6 mm.  Synovi sa síce tento strih veľmi nepoznával, ale keďže chcel ísť do škôlky, zmieril sa s tým.

Nezabúdam na to, že som vlasy skontrolovala samozrejme aj sebe aj manželovi, lebo človek nikdy nevie. Chvalabohu, naše hlavy boli čisté. Ale pre istotu som nariadila, raz si umyť hlavu s Capissanom aj nám. Fuj, fakt tá vôňa nič moc. Ale istota je istota.

No a nastupovalo domáce čistenie posteľnej bielizne, tak ako aj oblečenia, ktoré mal Majko posledný týždeň v škôlke. Všetko treba oprať na čo najvyššom stupni. Takže som zvliekla obliečky, preistotu aj naše, lebo sem tam naše zlatíčko pribehne do postele k nám. Pračka bežala celý večer a ja som vešala a vešala. Keď to poschne, síce v tomto zimnom počasí, to čo to bude trochu trvať, treba všetko poriadne prežehliť.

Po celopoobednom pracovnom tempe so všami, som si konečne, keď už všetci zaspali sadla k PC. Google a nadpis -Voš detská. Našla som všeličo, ale predsalen taká zaujímavosť. Voš z dlhých vlasov u dievčat dobre odstránite žehličkou na vlasy. Ževraj hnidy dokonca pukajú pod žehličkou. Užitočná rada pre mamičky, ktorá nechce použiť strojček na strihanie vlasov ako ja. Tak u chlapcov je to  ľahšie rozhodovanie ako u dievčat, ktoré si pestujú dlhé vlasy aj niekoľko rokov.

Mimochodom, ten druhý šampón  na prevenciu – používame už dosť dlho a v škôlke boli odvtedy vši už ďalšie 2 razy. Domov sme však týchto návštevníkov nepriniesli. Neviem, či to je náhoda. Alebo fakt ten šampón funguje. Rozhodne mi nevonia, ale je zaujímavé ho vyskúšať. Majkovi umývam s AUSTRALIAN BODYCARE vlasy tak raz to týždňa – stále. Pre istotu.

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.