Z každého rožku trošku

Trápi vás opar?

Opar patrí k najrozšírenejším infekčným ochoreniam. Spôsobuje ho vírus HSV, ktorý prežíva v nervových bunkách ľudského tela. Doteraz sa nezistilo, čo všetko ovplyvňuje opakovaný výskyt oparu, no napriek tomu sú známe mnohé faktory, ktoré zvyšujú riziko prepuknutia ochorenia: oslabenie organizmu, fyzické a psychické vyčerpanie, stres, alergické reakcie, UV žiarenie, vystavenie slnku a silnému chladu, tehotenstvo, menštruácia. V lekárňach si však môžete zakúpiť viac prípravkov na odstránenie oparu. Zväčša však odíde aj sám. Sú však aj prípady, kedy treba vyhľadať lekára.

Pre školákov 

Raňajky a desiata

Každý školák by mal raňajkovať. tí, ktorí ráno nemajú chuť do jedla, by mali vypiť aspoň  pohár mlieka, kakaa, výživné sú aj ovsené vločky. Deti treba naučiť raňajkovať, organizmus si časom na to zvykne, len treba na to dostatok trpezlivosti.

Desiatu si tiež treba vziať. Tí hladnejší, celozrnný chlieb so syrom, pomazánkou, šunkou a zeleninou, tí menej hladní ovocie. Rozhodne záleží však, ako dlho sa v škole zdržíte. Netreba zabúdať ani na pitný režim – minerálka, džús, ovocný čaj, prípadne čistá voda z vodovodu.

Domáce práce

Štúdie ukázali, že deti nezaťažené domácimi povinnosťami (mali teda viac času na učenie), neprospievali v škole lepšie, ba dokonca boli na tom horšie ako ich vrstovníci, ktorí občas doma pomáhajú už od predškolského veku. V rannom detstve má práca skôr charakter hry. Deti sa ňou učia. Predškolák  by si mal vedieť uložiť v izbe hračky a pomáhať pri jednoduchých domácich prácach. Výsledok nie je až taký dôležitý, ako ochota podieľať sa na spoločnej práci. Pre deti je často takáto pomoc vyznamenaním. Školáci majú viac povinností i záujmov a častokrát sa prejaví aj pohodlnosť. Donucovacích metód je veľa. Oveľa účinnejšia je však prosba o pomoc. Má tú výhodu, že dieťaťu ponecháva slobodu rozhodovania. Kde nepomôže prosba, je namieste rozkaz. Má byť jasný, pokojný a vecný. Nijaké vyhrážanie, nijaké vyjednávanie. Vhodné je prosbu s rozkazom striedať. Deťom by sa nemali dávať úlohy, na ktoré však nestačia. Predškolák napríklad udrží svoju pozornosť v priemere len 10 minút. Ak ho chcete rozkazom donútiť k dlhšie trvajúcej práci, mohli by ste mu skôr ublížiť ako ho niečo naučiť.

z každého rožku trošku

 

Liečivé bylinky

 • Usušené bylinky skladujte vo vzduchotesných, suchý nádobách. Najvhodnejšie sú tmavé poháre, alebo keramické nádoby umiestnené na chladnejších miestach.
 • Nádoby označte názvom byliniek a dátumom zberu.
 • Pravidelne kontrolujte či náhodou neplesnivejú. Väčšinou však vydria v požadovanej kvalite jeden rok.
 • Hotové nálevy a odvary uchovávajte v zakrytom hrnčeku na chladom mieste, najdlhšie však 48 hodín.
 • Tinktúry patria do fliaš z tmavého skla s korkovou zátkou. Vydržia približne dva roky.

 

Z babičkinej lekárne

Šalvia lekárska– zmierňuje zápaly dýchacích ciest, žalúdka a celého zažívacieho traktu, potláča vylučovanie potu. Vonkajšie použitie – na vyplachovanie, ako kloktadlo.

Rebríček obyčajný – používa sa pri menštruačných ťažkostiach, kŕčoch, pôsobí proti skleróze, nadúvaniu, má močopudný účinok, zvyšuje vylučovanie žlče. Vonkajšie použitie – na pomliaždeniny, rezné rany, zastavenie krvácania, umývanie vlasov, kožné vyrážky.

Pŕhľava dvojdomá ( Žihľava dvojdomá) – obsahuje chlorofyl, vitamín C, podporuje celkový metabolizmus, činnosť vylučovacích žliaz, pohyby čriev, má mierny močopudný účinok. Vonkajšie použitie – na umývanie vlasov (proti vypadávaniu). V prírode jej rastie dostatok. Patrí k najlepším liečivým rastlinám.

Kvet lipy – je účinný pri zápaloch dýchacích ciest a horúčkovitých ochoreniach, pri chorobách z nachladnutia (chrípka, kašeľ, angíny). Má potopudné účinky. Vonkajšie použitie – kloktanie, do kúpeľa, na umývanie tváre – má čistiaci účinok.

Mäta prieporná – pôsobí protizápalovo, pri kŕčoch tráviaceho traktu a žlčových ciest, proti nadúvaniu, zvyšuje chuť do jedla. Vonkajšie použitie – inhalácie, ústne výplachy.

Rumanček pravý – má protizápalový účinok na kožu a sliznicu, pôsobí proti nadúvaniu, má potopudné a mierne upokojujúce účinky. Vonkajšie použitie – na rany, popáleniny.

Artičoka zelená – Odvar z listov (maximálne 3 šálky denne) pomáha pri arterioskleróze, chorobách žlčníka a pečene, obličiek, vodnatieľke a zdržiavaní moču. Priaznivo vplýva na cievy srdca, vylučovanie cholesterolu, na znižovanie cukru v krvi, má močopudné účinky.

Egreše – čerstvé plody sú vhodné pri chudokrvnosti, ochoreniach kože, obličiek, močového mechúra, častom krvácaní, tučnote a chronickej zápche.

Grapefruity – čerstvé pomáhajú pri nechutenstve, zlom trávení, vysokom krvnom tlaku, arterioskleróze a ukladaní solí.

Ananás – toto exotické lahodné ovocie je nielen chutné, ale dokonca vraj aj lieči. Okrem vitamínov a nerastných látok obsahuje ananás enzým bromelin, ktorý podporuje trávenie. Bromelin je schopný štiepiť aj bielkoviny, a preto sa pri príprave jedál pridáva k horšie stráviteľným jedlám. Výťažky z ananásu sú aj súčasťou niektorých enzymoterapeutických liekov, ktoré pomáhajú pri mnohých chorobách.

Hrozno – je nielen osviežujúcou pochúťkou, ale aj zdrojom niektorých dôležitých vitamínov a látok, ako napríklad :

 • vitamín B1, ktorý podporuje činnosť mozgových buniek a látkovú výmenu
 • kyseliny povzbudzujúce činnosť pečene a obličiek
 • magnézium, ktoré zvyšuje celkovú výkonnosť
 • modré hrozno obsahuje látky, ktoré pôsobia proti zvýšenej hladine cholesterolu a zachytávajú vraj radikály vyvolávajúce rakovinu

 

Pekne opálená

Hnedú opálenú pokožku si uchováte, ak jej dodáte dostatočnú vlhkosť. Preto je treba častejšie krémovať, a to najmä po sprchovaní. Na tvár používajte krémy, na telo telové mlieka po opaľovaní. Nebojte sa nanášať hrubšiu vrstvu krému, aby sa do pokožky dostalo čo najviac vlhkosti. Vhodné sú prípravky, ktoré obsahujú vitamín E.

Po návrate z dovolenky – na oživenie farby pokožky môžete použiť aj samoopaľovacie krémy, ktoré sú čoraz dokonalejšie. Pôsobia len na vrchné vrstvy a dajú sa dobre dávkovať. Nanášať ich treba rovnomerne približne raz za 3 až 4 dni. Asi o štyri týždne po dovolenke môžete navštíviť solárium. Skôr nie, pretože opálená pokožka je po intenzívnom slnečnom kúpeli ešte vždy vystresovaná. Nezabúdajte však, že umelé slnečné lúče vo veľkých dávkach ľudskému organizmu škodia rovnako, ako nerozumné opaľovanie na pláži.

Nielen pokožka, ale aj vlasy potrebujú podovolenkovú kúru. Používajte preto šampón určený na poškodené vlasy s výživnými a upokojujúcimi prísadami. Vhodné je tiež dopriať vysušeným vlasom  raz do týždňa intenzívny regeneračný zábal. Ak sú vlasy nadmerne poškodené, pomôžu im len nožnice – pristrihnutie končekov vlasov dodá účesu stratený švih.

Ak ste na člnoch, surfoch, kajakoch či vodných bicykloch, potrebujete opaľovacie prípravky s vyšším ochranným faktorom, a to v rozmedzí 30 – 50. Slnečné lúče sa totiž odrážajú od vodnej hladiny a ich intenzita sa zvyšuje. Vhodnou ochranou je aj tričko s dlhým rukávom.

Nápady do skrine

 • Večerné šaty prešité flitrami, korálkami, prípadne inými ozdobami vešajte do skrine obrátené naruby. To isté platí aj pre oblečenie ušité z jemných látok. Ak ho obrátite, pevné časti (spony, zipsy) z druhých odevov sa oň nezachytia a nepoškodia ho.
 • Vrecúška so zmesou korenín alebo levanduľou sú výbornou alternatívnou chemických prípravkov proti molám. Ich účinok je rovnaký, vôňa je však oveľa príjemnejšia.
 • Vlnené pulóvre s jemnými chĺpkami nie je vhodné prať v bežnom pracom prostriedku. Ak však práve špeciálny prípravok na vlnu doma nemáte, pulóver namočte do vlažnej vody a pridajte kvalitný šampón na jemné vlasy.

 

Zaľahnutie v uchu

V lietadle pri štarte, pristávaní, vo vlaku alebo pri plávaní a potápaní sa môže stať, že vám zaľahne v uchu. Účinné je, ak si stlačíte nosné dierky, zatvoríte ústa a snažíte sa silno vydýchnuť uzavretým nosom. Pomáha aj cmúľanie cukríka, žuvanie žuvačky alebo obyčajné zívanie. Samozrejme, záleží od situácie v ktorej sa práve nachádzate, aby ste zvážili, ktorú možnosť zvolíte.

 

Topánky ako nástroj zvádzania

Určite ste si všimli, že vysoké opätky očividne zmenia chôdzu na provokatívne gesto. Donútia totiž ženu vypnúť prsia, vystrieť chrbát, stiahnuť sedacie svaly a zdôraznia sa obrysy lýtok. Malé kroky pôsobia veľmi neisto, čo veľa ráz núti mužov ponúknuť žene oporu. Na provokáciu niekedy postačia i čiastočne otvorené topánky. Medzery medzi prstami na nohách vraj pripomínajú niektorým mužom jamu medzi prsiami. Okrem nich pôsobia na opačné pohlavie eroticky aj iné časti nôh, napríklad členky. Častokrát sa ľúbostné hry a hladkanie začínajú práve tam. Pozor však na veľmi vysoké opätky, ženy, ktoré v nich totiž nevedia chodiť, pôsobia skôr ako kačky, určite nie ako bohyne.

 

Otužovanie

Ak chcete začať s otužovaním, treba dodržať určitú postupnosť:

 • začnite večer, po umytí, s oplachovaním tváre a predlaktia studenou vodou
 • postupne k nim pridávajte hrudník, dolné končatiny a brucho
 • sprchujte celé telo, ale iba vlažnou vodou, aspoň pol minúty
 • každý nasledujúci deň  tento interval predlžujte a zároveň vodu ochradzujte

 

 

Zdroj foto: pixabay.com

 

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.