Náklady na život verzus materská.

Mám doma dvoch chlapcov, jedného manžela a seba. Momentálne som na rodičovskom príspevku s mladším synom Miškom. Nárok na materskú som nemala, pretože ako živnostníčka mi to nevyšlo. Takže som od začiatku poberala len ten náš biedny rodičovský príspevok presne 203,20 Eur.  Plus rodinné prídavky na deti 23,52 Eur x 2 deti je spolu 47,04 Eur. Takže do domácnosti ako manželka prinesiem 250,24 Eur. Manžel, ktorý má chvalabohu prácu, lebo asi by sme dnes už bývali pod mostom, ten prinesie do domácnosti 570 Eur. Tie priemerné platy, čo píšu a všade o nich hovoria, že 660 Eur, fakt by ma zaujímalo z akého priemeru to rátali. Máme samozrejme úver, kto ho dnes nemá, šťastný to človek. Zhrniem to : hypotéka, voda, plyn, elektrika, žumpa, strava, ošatenie, škôlka, krúžky, benzín + spojené náklady na auto, umelé mlieka, lieky  a mamičky mi určite dajú zapravdu, že každý mesiac príde dačo, čo treba rýchlo vyriešiť, napríklad taký zubár ( a hneď sme o 50 Eur ľahší).   Môžem povedať, že fakt nič moc. Teda ak rátam takú bežnú rodinu, proste žijeme si len tak z výplaty do výplaty. A to ešteže máme tie naše babky, ktoré vždy keď prídu na návštevu, vždy niečo prinesú. Ani nevedia ako veľmi pomáhajú – sem tam nejakú zeleninku, mäsko, alebo už len tá maškrtka pre tie naše detúrence.

náklady na život verzus materská dovolenka

No ale čo som vlastne chcela napísať. Neviem, či mám poďakovať štátu, za možnosť, že ako mamička môžem dnes pracovať. Aj keď podotýkam nie som z tých superžien, čo stíhajú doma celú domácnosť a dojčiace bábätko, nákupy, upratovanie, zanášanie staršieho syna do škôlky a samozrejme poobede treba ísť aj po neho. No len by som chcela podotknúť, že aj keby som chcela robiť, ja proste nemám kedy. Neviem, či by som tam našla miesto ešte niekde medzi žehlením a utieraním zadočku môjho krpca, alebo to fakt neviem len ja. A rozhodne nie som zástanca jasličiek. Som ešte z tých staromódnych mamičiek, ktoré si myslia, že dieťa matku potrebuje. Takže jasličky nepripadajú v úvahu.

Takže ako jediná reálna šanca na privyrobenie si u mamičiek na materskej alebo rodičovskej zostáva jedine katalógový predaj ako Oriflame, Avon, Mary Kay  atď. Ja som konkrétne zaregistrovaná v Oriflame od strednej školy, vtedy som si privyrábala a tešila sa z pár korún naviac. Potom som to využívala skôr pre seba, takže som sa Oriflame nevenovala ako predávajúca, ale skôr ako zákazníčka pre vlastnú potrebu. Dnes môžem povedať, že som opätovne vytiahla katalóg s tým, že ponúkam známym a kamoškám predaj. Áno, dnes to už robí skoro každý. To je tá veľká nevýhoda. Ale je to to jediné, čo mi dnes ostalo. Nezaberie to veľa času a využívam to pri prechádzkach s mojím mladším synom. Aj v škôlke ponúknem, keď sa dá. Aspoň pár euričiek naviac. Čo iné nám mamičkám ostáva. Na predaj 50 eurových produktov to vychádza zhruba 10 eur zárobok. Na google nájdete množstvo rád, ako si privyrobiť popri materskej. Ale vždy je to pyramídové. Čas na písanie dajakých ankiet nie je. Ani odklikávanie nejakých stránok – a okrem toho ani tomu neverím. No a ešte predávam oblečenie mojich detí, z ktorých už vyrástli cez internet. Aby som aspoň trochu viac prispela do domácnosti.

Ale čakám, že sa niečo zmení, buď vyhrám milión, alebo si štát začne vážiť mamičky na materskej, ktoré za minimálny plat, pracujú 24 hodín denne a vychovávajú ďalšie generácie, ktoré možno budú myslieť trochu inak. Viac pre rodinu.

 

Andrea K.

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.