Príprava na kolonoskopické vyšetrenie

Ani neviem ako a ocitla som sa so svojím žalúdkom a následným vyprázdňovaním sa na gastroenterologickom oddelení. Zhruba pol roka ma trápia časté bolesti žalúdka, takže si musím dávať veľký pozor, čo vlastne zjem. No a následne mám problémy na toalete. Buď sa nemôžem vyprázdniť vôbec, alebo ak sa mi to podarí, na papieri mám krv. Dosť je to bolestivé. Obvodný lekár ma doporučil na gastroenterologické oddelenie, kde ma hneď na recepcii zapísali priamo na dve vyšetrenia. Na hadičku cez hrdlo – endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviacej trubice  a hadičku cez konečník – kolonoskopické vyšetrenie.

digestion-303364_1280

No keďže pomaly už ani neviem, čo môžem a čo nemôžem jesť, a keď niečo do seba aj dostanem bolí ma žalúdok, skonštatovala som, že na obe vyšetrenia pôjdem.

Ako prvé ma čakalo endoskopické vyšetrenie. Deň pred vyšetrením som mala posledný krát jesť o 17 hod. a piť som mohla do polnoci. Od polnoci už ani kvapku vody. Na vyšetrenie, na ktoré som bola objednaná ráno na 08:00 hod som prišla teda nalačno. Sestrička mi ponúkla nejakú oblbovaciu injekciu, ktorú som si samozrejme dala. Injekcia nie je poisťovňou preplácaná, takže v mojej peňaženke bolo hneď o 12 eur ľahšie. Ale bola som na to pripravená. Injekcia ma dostatočne omámila, takže z vyšetrenia si pamätám len, ako mi začínali do úst pchať hadičku a potom už nič. O pár minút (ako mi povedala sestrička, keďže zákrok si vôbec nepamätám) ma sestrička capkala po lícach a pýtala sa ako sa volám a koľko mám rokov. Reagovala som, takže ešte pol hodinku som si oddýchla a domov som šla s doprovodom (mojou mamou), lebo sama by som to asi nedala. Určite by som zaspala niekde na prechode 🙂

O mesiac nato (áno to bol termín, ktorý vám bežne dajú, keď máte akútny problém, čakacia doba cca mesiac) ma čakalo kolonoskopické vyšetrenie. K tomuto vyšetreniu som ale už dostala papier, kde boli podklady ako postupovať pred daným vyšetrením.

Dva týždne pred vyšetrením sa nesmú užívať lieky so železom!!!

Týždeň pred vyšetrením som mala prestať jesť zbytkovú stravu typu : fazuľa, šošovica, hrach, kukurica. Nesmie sa celozrnné pečivo ani grahamové pečivo, ani ovocie a zelenina obsahujúce drobné zrniečka (napr. melón, kiwi, paprika, hrozno, uhorky, paradajky).

Dva dni pred vyšetrením je potrebná HLADOVKA.

Počas týchto dvoch dní sa môže:

 • voda, minerálka
 • čaj s citrónom (bez zrniek) a medom
 • slepačí vývar
 • vhodné je piť minerálku s preháňavým účinkom (Šaratica, Zajačica horká – dostať kúpiť v lekárni

Počas týchto dvoch dní sa nesmie vôbec:

 • jesť strava
 • piť mlieko, džús, zeleninové šťavy

 

 1. deň prípravy – v priebehu dňa treba vypiť veľa tekutín, už bez akejkoľvek stravy, aspoň 4 litre za deň
 2. deň prípravy – v priebehu dňa treba vypiť veľa tekutín, už bez akejkoľvek stravy, aspoň 4 litre za deň, večer okolo 17:00 hod podať preháňadlo ( mne predpísali X – PREP – chutí ako čerešňová zaváraná voda, veľmi sladká ) a ráno o 03:00 hod podať znovu preháňadlo X – PREP

Ďalšie dôležité poznámky pre pacientov:

Užívanie liekov pred kolonoskopiou a odstránením polypov v hrubom čreve (EPE):

10 dní pred kolonoskopiou je nutné vynechať liečbu týmito tabletkovými liekmi na riedenie krvi

 • Anopyrin, Acylpirin, Aspirin protect, Aspirin , Preventax, Stadapyrin
 • Plavix, Clopidogrel, Clopigamma, Egitromb, Zyllt, Plavocorin, Trombex
 • Ibustrin, Aggrenox
 • preparáty železa – Maltofer, Sorbifer durules, Aktifferin, Tardyferon, Ferronat

 

Pri týchto liekoch je nutné poradiť sa s lekárom gastroenterológom, či ich vysadiť a ako dlho pred výkonom: 

 • Warfarín, Orfarin, Lawarin
 • Pradaxa, Xarelto, Eliquis
 • Efient
 • injekcie – Fraxiparine, Clexane, Fragmin, Arixtra

 

No už len čítanie toho letáku vo mne vyvolávalo obavy a strach. Takže som následne volala späť na gastroenterologické oddenenie a spýtala som sa sestričky, či je možné tiež podať nejakú oblbovaciu injekciu.  Sestrička ma upokojila a oznámila mi, že je možné podať injekciu, ako pri gastroenterologickom vyšetrení, alebo mi môžu podať rajský plyn. Je to na mojom rozhodnutí. Ja som sa rozhodla pre oblbovaciu injekciu.

Z vyšetrenia si chvalabohu nepamätám nič, aj keď v čakárni ma dvaja pacienti vystrašili, že tiež absolvovali toto vyšetrenie a tiež mali injekciu no cítili úplne všetko a že je to bolestivé vyšetrenie. Samozrejme, že som si to išla overiť u sestričky, ešte pred samotným zákrokom a odpoveď nebola veľmi pozitívna. Ževraj, každý pacient reaguje na injekciu inak, niekomu zaberie inému nie. Ale upokojila ma tým, že ja nie som zvyknutá na lieky, takže u mňa to pravdepodobne zaberie.

Po vyšetrení som ešte pol hodinu ležala na lôžku a výsledky mi lekár povedal hneď. Mám zápal v čreve presný názov Crohnova choroba. Nedá sa vyliečiť, dá sa liekmi stlmiť a ustáliť. Zatiaľ nie však vyliečiť. Akýsi zápal, čo vám behá po črevách. Dostala som recept na doživotné lieky Pentasa Sachet 2g, resp. sáčky s granulkami. 1 sáčik denne – najnižšia dávka. Sáčky sa platia. Cena sa často mení. Poctivo užívam a cítim sa zatiaľ dobre. Pravidelne chodím na kontroly a dodržujem diétu. Diétnu knižku som obdržala pri odchode, ale lekár mi povedal, že sama musím zistiť, ktoré jedlá netolerujem.  Ja patrím medzi tých poctivých pacientov. Rozhodne by som nechcela dostať nejakú horšiu chorobu, ktorou ma vystrašili, že rakovina hrubého čreva.

 

Ivana M.

 

zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.