Ako vybrať kliešťa

Mám to šťastie, že bývam blízko mojej maminy, takže keď potrebujem postrážiť syna, nemá žiadny problém. Je už totiž na dôchodku, takže si to užíva. A ja si zatiaľ môžem dačo doma porobiť. Aj dnes vzala vnúčika do parku. Má skoro 11 mesiacov, učí sa chodiť, takže to nie je žiadna malina, stále za ním behať. Maťko chce nielen chodiť, ale hlavne sedieť v tráve a trhať trávičku, zbierať kamienky a babrať sa rúčkami vo všetkom, čo na zemi nájde. A zbieranie špakov je pre neho neuveriteľná zábava. Vie totiž, že to má zakázané. Tak keď nejaký nájde, snaží sa zdvihnúť ho rýchlejšie, ako ho niekto stihne prikryť nohou. A potom sa náramne smeje, že bol rýchlejší. Dnes sa Maťko s babkou vrátili o trochu skôr. A priniesli so sebou aj nového nájomníka. Kliešťa na rúčke.

kliešť

Babka zalamovala rukami, že si to nevšimla skôr. No bohužiaľ, keď sa hráme v tráve. Ale no zakážte dieťaťu hrať sa vonku. Nemôže sa predsa hrať na betóne. Náš milý kliešť si našiel miesto na prednej strane rúčky v ohybe. Tam máme také fajn žilky. Hlavička bola zavŕtaná a zadoček ešte trčal a vrtel sa. Bol malý asi 3 mm. Všade nájdete ako perfektne vyberiete kliešťa, ako sa to má správne robiť pinzetou. Mne to pinzetou nikdy nešlo, vždy sa totiž odtrhlo telo od hlavičky. Raz mi jedna milá zdravotná sestrička dala tento návod a používam ho dodnes, lebo funguje. Na odličovací tampón dáte dostatok tekutého mydla, poriadne to rozpeníte a priložíte na kliešťa. Krúžite v jednom smere, nie je podstatné, či v smere, alebo protismere hodinových ručičiek, proste len jedným smerom. Kliešťa začne mydlo štípať a vylezie von. Vždy vyšiel, nikdy som neodtrhla hlavičku od tela, keď som používala túto metódu. Týždeň po vybratí kliešťa, natierame postihnuté miesto Framykoinovou masťou 3 x denne. Vytiahne to zápal ak tam nejaký je. 3 týždne treba sledovať postihnuté miesto, či nenastalo začervenanie a v strede biela bodka. Takže to milé mamičky sledujte, lebo kliešťová encefalitída je zákerná a nenápadná. Postihuje mozog a nervy. Takže ak sa objaví nejaké začervenanie, určite utekajte k lekárovi.

Linda H.

Zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.