Čo to vlastne ekzém je?

Ekzém je kožné ochorenie, ku ktorému dochádza následkom kombinácie mnohých vnútorných a vonkajších faktorov. Spôsobuje poškodenie kožnej bariéry, ktorá stráca svoju ochrannú funkciu, a tým umožňuje prenikanie dráždivých látok do pokožky. Poškodením kože súčasne dochádza k nadmerným stratám vody, čím sa pokožka ešte viac vysušuje a stáva sa napnutou. Následne nato začína pokožka svrbieť a páliť. Riešime to automaticky poškrabaním sa, no tým viac kožu poškodzujeme a dostávame sa do začarovaného kruhu.

ekzém

Ekzém sa prejavuje nepríjemným svrbením a začervenaním kože na určitých miestach. Líši sa od veku – u detí je to prevažne na lícach a pod kolenami, v predškolskom veku ide skôr o predkolenné jamky, zápästia a v oblastiach krku. U dospelých je ekzém často na rukách, tvári, či dokonca na chrbte.

Tak ako sa vlastne starať o pokožku, ktorá trpí ekzémom?

V prvom rade musíme upraviť stravu, dôležitá je správna strava, pravidelný príjem tekutín, snažíme sa vyvarovať stresu. Stres je totiž spúšťač všetkých ochorení a to nielen kožných.

Ekzém spôsobený sezónnou alergiou, či príjmom určitých potravín musíme liečiť aj antihistaminikami, ktoré už však v dnešnej dobe nemajú tlmiaci charakter a udržujú alergiu na minime.

V druhom rade zvolíme správnu kozmetiku, ktorou budeme ošetrovať pokožku. V lekárni nájdeme množstvo kvalitnej kozmetiky, ktorá sľubuje kvalitné premastenie pokožky a kvalitný ochranný dlhotrvajúci filter na pokožke. Ale uvedomme si, dlhotrvajúci filter je skôr marketingový ťah. Takže ak si myslíme, že ak raz za deň premastíme pokožku máme všetko vyriešené, tak sa mýlime. O extrémne citlivú pokožku sa musíme starať stále. Osobne mám skúsenosti s obyčajnou modrou Indulonou alebo Linolou. Tieto dva krémy neustále striedam,  aby si príliš pokožka nezvykla na jeden typ. A v kúpeľni sa sprchujem jemnou kozmetikou – Linola sprchový a do kúpeľa používam olejový Oilatum.

Pozor však ani príliš teplá voda v kúpeľni nám na pokožku neprospieva. Takže s vodou opatrne! Ak je to možné, dovolenkujte pri mori (pri čistom mori).

Ak však už nezaberajú  krémy a oleje, je nutné navštíviť dermatológa, ktorý zhodnotí stav našej pokožky a pravdepodobne naordinuje kortikoidy. Osobne sa s kortikoidmi nestotožňujem, viac škodia ako pomáhajú, takže preferujem zdravý životný štýl, pohodu a pravidelnú starostlivosť o pokožku.

 

Ľudmila H.

 

Zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.