Oči

Pre väčšinu z nás je pre nás samozrejmosťou, že vidíme. Oči máme predsa na to. Zhruba 80 % informácii vnímame zrakom, no vôbec si to neuvedomujeme. Zrak používame nielen v práci pri PC, či za volantom, čítame knihy, sledujeme TV, varíme, alebo len tak vonku na lavičke sledujeme prírodu. Je to pre nás neodmysliteľná súčasť života.

Vieme si však predstaviť, že by sme videli len obmedzene, prípadne vôbec? Vidieť len tmu. Dorozumievať sa len zvukom a hmatom. Je to priam katastrofálna predstava. Oči sú náš poklad, nie všetci si to však uvedomujeme. Prídeme na to, až keď ho strácame.

oči

Ak máme nejaký očný problém ako napríklad zápal očných spojiviek, obyčajne je to ľahko riešiteľné. Sú však choroby očí, ktoré sa riešiť ľahko nedajú. Sú to choroby očí, ktorých výskyt rastie s vekom a ak ich máme, vyriešiť sa dajú iba dlhotrvajúcou liečbou, prípadne operáciou. No niekedy nestačí ani to.  Sú to tieto choroby:

Zelený zákal (glaukóm) – zvýšenie vnútroočného tlaku a poškodenie zrakového nervu. Zelený zákal je najčastejšia príčina slepoty na svete. Trpia ním predovšetkým starší ľudia ale objavuje sa aj  u detí (je to skôr vrodená predispozícia) a objavuje sa v prvom roku života dieťaťa sprevádzané viditeľnými ťažkosťami.  Glaukóm u dospelých spočiatku prebieha úplne bez príznakov. Až neskôr nastávajú výpadky zorného poľa a znížený pokles ostrosti videnia. Nezanedbávajte svoje oči, pretože neliečený glaukóm môže naozaj viesť až k úplnej slepote. Liečba je laserová.

Šedý zákal (katarakta) – zakalenie šošovky, zníženie jej priehľadnosti. Šedý zákal sa prejavuje spočiatku rozmazaným videním v strede pohľadu, neskôr až úplnou machuľou tmy. Liečba je operačná. Operácia trvá cca 15 min. pod lokálnou anestézou, kde vyoperujú poškodenú šošovku a implantujú novú umelú, vyrobenú priamo na vašu mieru.

Makulárna degenerácia (VPMD) –  degenerácia žltej škvrny (odumieranie zrakových buniek v sietnici). Vyskytuje sa v dvoch formách – suchej a vlhkej. Makulárna degenerácia sa v súčasnosti vyliečiť nedá, no pri skorom odhalení a liečení sa dá stabilizovať. Pri suchej forme sa využíva liečba  používaním výživových doplnkov s obsahom luteínu a antioxidantov. Pri vlhkej forme sa dá účinne stabilizovať bezbolestným podávaním injekcií s antirastovými faktormi – anti VEGF do sklovca oka, čím sa obmedzí rast nových nekvalitných ciev v sietnici oka.

Diabetická retinopatia – poškodenie sietnice v dôsledku cukrovky, spôsobuje ju zvýšené množstvo glukózi v krvi, ktorá poškodzuje jemné kapiláry v sietnici. Každý pacient s cukrovkou by mal dôsledne dbať na pravidelné prehliadky, aby predišiel ochoreniu. V prípade pozitívnej prehliadky lekár určí vhodnú liečbu.

 

Ako však predchádzať chorobám očí a ako chrániť svoje oči?

V prvom rade používame kvalitné slnečné okuliare, hlavne tropických a subtropických a horských oblastiach, kde je slnko a jeho účinky najsilnejšie. Pri vode a potápaní, používame plavecké okuliare, hlavne pri právaní v chlórovanom bazéne. Pri práci s chemikáliami používame ochranné okuliare. Vyhýbame sa prašnému prostrediu. Oči nepresiľujeme ani pri práci s PC, necháme oči oddychovať aby sa stihli zregenerovať. Vhodné sú aj očné cvičenia.

Upravíme stravovacie návyky. Dbáme na svoj krvný tlak, cholesterol, tuky a hladinu cukru v krvi. Snažíme sa o ideálnu hmotnosť. Športujeme pretože športom znížime aj svoj očný tlak.

Dôležité živiny pre naše oči: 

Vitamín A – jeho nedostatok spôsobuje šeroslepotu, vedie k zápalom spojiviek  a poškodeniu sietnice. Na vitamín A sa v tele premieňa jeho provitamín betakarotén.

Vitamíny skupiny B – zúčastňujú sa na premene energie. Pre oči majú význam najmä B2 a B6.

Vitamíny C a E – sú antioxidačné. Vitamín C znižuje riziko šedého zákalu a makulárnej degenerácie.

Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny – hlavne kyselina DHA je súčasťou nervového očného tkaniva.

Taurín – má význam pre metabolizmus v rohovke a ochraňuje nervové bunky.

Zinok a selén – zinok zaisťuje transport vitamínu A  z pečene do očí. Zinok aj selén sú antioxidanty a súčasť enzýmov likvidujúcich voľné radikály, ktoré poškodzujú nervové tkanivo.

Luteín a zaexantín – sú silné antioxidanty, prírodné látky, ktoré sa nachádzajú v zelenine ako brokolica, špenát, kučeravý kel. Sú veľmi dôležitou súčasťou pigmentu sietnice, ktorú chránia pred nebezpečným modrým svetlom. Chránia sietnicu šošovky aj pred poškodením voľnými radikálmi, čo má význam v prípade oddialenia alebo spomalenia šedého zákalu, makulárnej degenerácie aj diabetickej retinopatie.

 

Tomáš V.

 

Zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.