Zležaná hlavička – typy zležania

Poznáme viac typov zležaných hlavičiek u našich malých detičiek. Najbežnejšou deformitou je:

PLAGIOCEFALIA – je sploštenie hlavičky na jednej strane – posteriorné sploštenie a na druhej strane je naopak vypuklá oblasť. Jedno ucho je posunuté dopredu a to na strane zležanej časti hlavičky. Aj čelo je jemne posunuté dopredu, podobne aj oči a tvár, čo spôsobuje asymetriu tváre. Takto deformovaná hlavička je vážny problém, ktorý by sa mal liečiť u detí so stredným až ťažkým postihnutím.

Ďalšie deformity:

SYMETRICKÁ BRACHYCEFALIA – rovné zležanie hlavičky vzadu na temene, spôsobené častým ležaním na chrbátiku. Častokrát je hlavička zležaná natoľko, že temeno hlavy je úplne rovné s chrbátikom. Tvár je užšia a zadná časť hlavičky je neobvykle široká.  Z bočného pohľadu je hlavička vzadu vyššia ako čelná časť hlavy. Veľmi dôležité je natáčanie dieťatka na strany, úplne zamedziť ležanie na chrbátiku – použiť pomôcky. Je to takisto vážny problém, ktorý treba riešiť u detí s miernym až vážnym zležaním.

zlezana hlavicka

ASYMETRICKÁ BRACHYCEFALIA –  je kombinácia plagiocefalie a brachycefalie. Tento typ neumožňuje voľný pohyb krčnej chrbtice. Takto deformovaná hlavička by sa mala liečiť pomocou ortézy v prípade ak ide o stredne až ťažké sploštenie. Znaky asymetrickej brachycefalie – hlavička je široká, obe strany hlavičky sú spoštené, na jednej strane je sploštenie ešte výraznejšie ako na druhej, uško môže myť posunuté dopredu. Čelo, oči a tvár je posunutá vpredu, tzv. asymetria tváre.

SKAFOCEFÁLIA – hlavička je úzka a dlhá. Spôsobuje ju časté ležanie na bokoch. Liečba pri stredne až ťažkom stupni taktiež pomocou kraniálnej ortázy.

V prvých mesiacoch je veľmi dôležité polohovanie dieťatka, podľa toho aký typ zležania hlavičky dieťatko má. Ak však len polohovanie a otáčanie dieťatka dostatočne nezaberá, pouvažovať o kraniálnej remodelačnej ortéze, ktorá je vyrobená priamo na typ hlavičky vášho dieťatka. Rozhodne nesiahať na nejaké internetové stránky, kde sa dá objednať nejaká univerzálna prilbička. Cesta vedie cez obvodného lekára, ktorý vás pošle ortopédovi, prípadne aj neurológovi. Pri doporučení na ortézu dostanete do rúk recept a následne pôjdete do zdravotníckeho zariadenia, ktorí sa špecializujú na zdravotnícke pomôcky, ako je napr. PROTEA, PROTETIKA.

KRANIOSYNOSTÓZA – je menej častá, ide o predčasné zrastenie jednej alebo viacerých lebečných švou, ktorá spôsobuje srastenie lebky do neobvyklého tvaru. Niektoré typy sa prejavujú podobne ako plagiocefalia. Ak je podozrenie na kraniosynostózu, lekár nariadi presnejšie vyšetrenia v podobe CT a Magnetickú rezonanciu, aby sa potvrdila diagnóza. Ak sa diagnóza potvrdí, indikuje sa operácia, ktorá upraví lebečné kosti, aby mozog a lebka mohli ďalej normálne rásť.  Pri kraniosynostóze sa kraniálna remodelačná ortéza – prilbička nedoporučuje.

 

Martina

Zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.