Kraniálna ortéza – prilbička, inštrukcie a starostlivosť

Inštrukcie pre nosenie a starostlivosť

 1. Vaše dieťa by malo nosiť kraniálnu remodelačnú ortézu 23 hodín denne, ale potrebuje pár dní na adaptáciu. Dodržujte program tak, že budete postupne zvyšovať dobu používania. Neurýchľujte tento program, ani keď vaše dieťa nemá žiadne ťažkosti. Program nosenia bol vyvinutý pre prevenciu problémov s kožou a pomôže vášmu dieťaťu prispôsobiť sa ortéze. Tento program zaisťuje bezpečnú centu k adaptácii na ortézu. Piaty deň je považovaný za deň, kedy dieťa nosí ortézu celých 23 hodín.
 2. Nepoužívajte ortézu, keď má dieťa horúčku alebo chrípku. K normálnemu režimu sa vráťte čo najskôr.
 3. Pri rehabilitácii ortézu odložte a nasaďte ju čo najskôr späť.
 4. Každý deň pri kúpaní ortézu snímate a vyčistite ju. Použite výhradne neparfumovaný alkoholový prostriedok k vyčisteniu vnútorného povrchu ortézy, pretože iné prostriedky môžu byť škodlivé na pokožku dieťaťa. Starostlivo utrite vnútorný povrch ortézy čistou utierkou pomocou alkoholového prostriedku alebo použite čistiaci alkoholový prostriedok s novou mäkkou kefkou. Utrite ortézu do sucha. k vysušeniu ortézy môžete použiť fén s nízkou teplotou, ktorý tiež pomáha znížiť zápach, ktorý občas v ortéze vzniká. Sušenie na slnku môže takisto pomôcť zmierniť zápach a urýchliť sušenie.
 5. Umývajte denne hlavičku dieťaťa šampónom a znovu nasaďte ortézu až potom, keď je hlavička aj ortéza suchá. Deti s veľmi citlivou pokožkou hlavy môžu používať mierne hypoalergénny alebo prírodný šampón. Ortéza by nemala navhlnúť a mala by sa sňať pri kúpaní. Po kúpaní ortézu znovu nasaďte, akonáhle je hlavička i ortéza suchá.
 6. Prvých niekoľko dní sa môže dieťa nadmerne potiť, pokiaľ sa telo ortéze neprispôsobí. Počas tejto doby je to normálne, ortéza sa môže dať dolu z hlavičky na pár minúť a hlavičku i ortézu vysušíme uterákom alebo fénom. Ortéza by mala byť po vysušení znovu nasadená. Nepoužívajte púder, krémy alebo uterák na hlavu pod ortézu. Tieto produkty môžu obsahovať parfum a látky, ktoré môžu viesť k podráždeniu kože. Obliekajte dieťa do vhodného oblečenia, ay nedochádzalo k nadmernému poteniu.
 7. Pokiaľ potrebujete ostrihať dieťaťu vlasy počas liečby, nehoľte celú hlavu. Kontakt hlavičky a ortézy môže spôsobiť  podráždenie, keď vlasy začínajú rásť. Snažte sa udržať rovnakú dĺžku vlasov po celú dobu liečby ako prevenciu problémov s tvarom, ktoré môžu nastať z dôvodu väčšieho alebo menšieho množstva vlasov.
 8. Vždy po sňatí ortézy kontrolujte pokožku hlavy. Ihneď kontaktujte ortotika, ak objavíte sčervenanú oblasť, ktorá nezmizne do jednej hodiny od sňatia ortézy. To môže indikovať potrebu upravenia ortézy. Pokiaľ sa vyskytuje akékoľvek poškodenie kože, dajte ortézu z hlavy dole a kontaktujte ortotika, poprípade môžete skúsiť nalepiť na ortézu v týchto oblastiach náplasť Omnifix Elastic (výrobca Hartman, osvedčila sa v šírke 5 cm). Tuto náplasť je vhodné aplikovať aj u detí s citlivejšou pokožkou, doporučujeme denne prelepovať. Ortéza by nemala byť aplikovaná, pokým sa hlavička nezahojí.
 9. Pri viac ako 48 hodinách bez aplikácie ortézy sa môžu objaviť komplikácie s ortézou vzhľadom k rastu lebky. Obmedzujte preto dobu bez nosenia ortézy a vyhľadajte pomoc,  pokiaľ ortéza zabraňuje noseniu.
 10. Vždy pri nasadzovaní ortézy skontolujte popruhy, návleky a uistite sa, že sú bezpečne pripevnené. Voľné časti by mohli byť nebezpečné a mohli by byť vdýchnuté alebo prehltnuté.
 11. Pokiaľ je ortéza sňatá, zabezpečte, aby sa nedostala do styku s domácimi zvieratami.
 12. Vysvetlite účel ortézy ostatným ošetrovateľom a naučte ich vhodne ortézu aplikovať, odstraňovať a nosiť. Tréning je dôležitý  pre rodinu, priateľov, ošetrovateľov a kohokoľvek, kto sa stará o vaše dieťa.
 13. Pokiaľ máte  otázky alebo obavy o starostlivosť o vaše dieťa, kontaktujte ortotika.
Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.