Koreniny

Koreninou nazývame všetky sušené alebo inak upravované časti rastlín  s  rôznymi chuťami, farbami, vôňami, ktoré povzbudzujú chuť do jedla a zvyšujú apetít. Koreniny sa používajú na úpravu chuti nielen na úpravu konzervovaných potravín, ale aj na úpravu hotových či varených jedál. Koreninami vieme dochutiť a doladiť konečnú vôňu a chuť jedla.

Paprika mletá – sladká, či štipľavá – každý si vyberie, paprika obsahuje červené farbivo, ktoré nie je rozpustné vo vode, dobre sa však rozpúšťa v tukoch. Preto papriku nikdy nepridávame do hotovej polievky alebo omáčky priamo, ale najskôr ju rozpustíme v troche tuku a následne pridávame do omáčok, či polievok.Iba v tomto prípade bude mať pokrm jasnočervenú farbu.

Čili – malé červené papričky, v malom množstve zdraviu prospešné, dokonca sa doporučujú pri chudnutí, používajú sa v prášku, alebo v sušených strukoch. Ich chuť je veľmi ostrá. Pálivosť je daná prítomnosťou látky kapsian (kapsacín). Obsahuje množstvo vitamínov zo skupiny B (najmä B6), A, E, K, železo, meď, draslík, horčík, fosfor, luteín. Je neodmysliteľnou súčasťou najmä mexickej kuchyne, ale nájde si miesto aj v našej kuchyni.

Klinčeky – majú neuveriteľnú aromatickú  vôňu. Klinčeky sú neotvorené puky malého, večne zeleného stromu v Indonézii. Používajú sa nielen do vareného vína, či do pokrmov,  ale ich využitie napomáha proti infekciám, zápalom, proti bolesti zubov, artérioskleróze. Ich vôňa sa dá využiť aj v šatníku proti moliam.

Koriander – zomleté semená chutia ľahko korenistovo-pomarančovo. Korenina sa výborne hodí k rybám, mäsu a zelenine. Koriander je vhodné kombinovať so žeruchou, bazalkou, cibuľou, cesnakom, či saturejkou.

Badián – korenie sa používa usušený plod. Plody sú tvrdé mechúriky dlhé asi 1 cm zoskupené v tvare šesťcípej hviezdice. V každom mechúriku sa nachádza jedno semienko. Pridáva sa hlavne do medovníčkov a iného vianočného pečiva.

Ďumbier –  veľmi štipľavé korenie. Čerstvý ďumbier má veľmi intenzívnu ostrú chuť  – chuť po citróne. Využíva sa hlavne v ázijskej kuchyni. Vhodný je ako korenie do sladkých jedál.  Hoci si táto korenina zachováva väčšinou svojich liečivých vlastností aj v sušenom stave, na použitie je oveľa lepší čerstvý. Pomáha pri žalúdočných problémoch, znižuje množstvo výskytu krvných zrazenín, napomáha pri kašli a nachladnutí, zastavuje zápaly, pomáha pri chudnutí.

Korenie biele, čierne, zelené – silno aromatické, podporuje tvorbu slín a žalúdočných štiav, pôsobí silne na tráviaci systém. Používa sa buď ako celé napr. do zaváranín, kyslej kapusty, alebo mleté – na dochutenie teplých a studených jedál, pomazánok, hríbových a vaječných jedál, rýb.

Milada K.

 

Zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.