Ako sa správne starať o detské zúbky

Detské mliečne zúbky sa začínajú prerezávať medzi 3. až 12. mesiacom života dieťaťa. Deti sú pri prerezávaní zúbkov veľmi často mrzuté, podráždené, plačlivé a majú potrebu stále do niečoho hrýzť. V tomto neľahkom období, nielen pre rodičov ale hlavne pre dieťa je vhodný predmet na hryzanie  napr. detské hryzátko, či detská jemná zubná kefka s hryzádkom. Dnes sú ľahko dostupné v lekárni či obchode. Rozhodne by som však volila lekáreň, kde vám personál aj poradí.  Hryzátka je možné schladiť v chladničke, vtedy sa príznaky bolestí detičiek trochu utlmia. Taktiež existujú aj silikónové náprstky, ktoré používame na masírovanie detských ďasienok. Hryzátka treba pravidelne kontrolovať, aby dieťa silou hryzátko nepoškodilo a neodhryzlo nejakú časť. Nezabúdame ani na pravidelné čistenie. Niektoré je možné vyvárať, iné iba dôkladne umyť vodou a saponátom. Všetky zúbky by mali byť prerezané cca vo veku troch rokov.

Kedy začať s čistením zúbkov?

S čistením treba začať skôr najskôr, už od prvého zúbka. Dieťatko si tak zvykne na každodennú hygienu – ráno i večer.  Technika čistenia môže byť podobná ako u dospelých – krúživé pohyby, ale u menej spolupracujúcich detí používame techniku horizontálnych kmitov primeraným tlakom na kefku. Dôkladne vyčistíme vonkajšiu plochu zúbku a následne aj vnútornú. Zo začiatku však ide skôr o návyk čistenia zúbkov a následne sa pokúšame čistiť zúbky kvalitnejšie. Postupne budujeme aj správne stravovacie návyky.

Zhruba od 2. rokov začíname dieťatko učiť aby si zúbky čistilo samo. Môžme už použiť aj detské jemné zubné pasty napr. s jahodovou príchuťou, starostlivo kontrolujeme správne čistenie. Najskôr necháme dieťa vyčistiť si zúbky a následne dočistíme my. Učíme dieťa, že po umytí zúbkov večer, už nič nekonzumujeme. Snažíme sa odnaučiť od dudlíka, čím skôr, tým lepšie. Vhodné je začať čistiť zúbky aj medzizubnou kefkou, či dentálnou niťou. Volíme vždy extra jemnú mäkkú kefku a pastu s obsahom fluoridu 500 ppm. Množstvo zubnej pasty by malo predstavovať veľkosť hrášku. Dieťa učíme pastu neprehĺtať, ale vymyť vodou a vypľuť.

Základné informácie pre rodiča:

  • nedávajte dieťaťu na noc do postieľky fľašku so sladkými nápojmi
  • naučte piť dieťa s pohárika, uspávanie s fľaškou môže poškodiť zúbky
  • berte čistenie detských zúbkov ako hru, hrajte sa s nimi na zubára, tešte sa, že umývate zúbky, aj deti môžu čistiť zuby vám
  • najlepšie sa vám budú detské zuby čistiť ak leží, budete vidieť, ktoré ste už umyli a ktoré ešte nie
  • dávajte pozor na sladkosti, doprajte im radšej ovocie a zeleninu, naučte ich po sladkostiach umyť zúbky
  • v prípade ak pijú kyslé či sladké nápoje, naučte ich používať slamku, obmedzíte kontakt nápoja so zubami na minimum
  • zubného lekára treba začať navštevovať od prvého zúbka, aby si dieťa zvyklo na pravidelné kontroly a nemalo strach zo zubára
  • v prípade ak si vaše dieťa nechce čistiť zúbky, motivujte ho u jeho dobrého kamaráta, zahrajte sa, prípadne navštívte škôlku

Dieťa okolo 6. roku má plne prerezané mliečne zuby, trvalé zuby a má medzery po vypadnutých mliečnych zuboch. Mliečne zuby sa postupne začínajú kývať, vypadávajú a nahrádzajú ich trvalé zuby. Ide o obdobie zmiešaného chrupu. Starostlivosť o zuby by mala byť ešte intenzívnejšia, pretože trvalé zuby nám zostanú veľmi dlhú dobu. Deti v tomto veku, by si už mali vedieť zuby čistiť samy, aj keď skontrolovať by sme ich mali a v prípade zlej údržby doladiť čistenie. V tomto veku je dôležité čistenie 2 krát do dňa. Dieťa učíme, že pasta sa po umytí zubov vypľúva. Zuby by sa mali umývať po dobu 2. minút. Zubnú pastu pre mliečne zuby vymeníme za zubnú pastu pre zmiešané zuby. Kefka by však mala zostať  s čo najmäkšími štetinami. Ako doplňujúcu pomôcku používa dieťa aj jednoplôškovú zubnú kefku, nezabúdame na dentálnu niť alebo medzizubnú kefku. Dávame veľký dôraz na čistenie zadných žuvacích plôch zubov, tam totiž najčastejšie vznikajú kazy.

 

Aďa  Ch.

 

zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.