Nedostatok vápnika

Vápnik

v tele je dôležitou a základnou zložkou našich kostí, no dôležitú úlohu má aj pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Ak telo zistí, že má nedostatok vápnika, začne si ho dopĺňať z kostí, a v dôsledku toho neskôr vzniká osteopénia, neskôr osteoporóza – čiže nedostatok vápnika v kostiach. Pociťujeme to bolesťami kostí nielen pri vyššej námahe, ale aj pri bežných činnostiach, ktoré vykonávame. Bolesť sa neskôr trochu utlmí, no znovu sa vráti. Tento nenápadný signál, ktorý telo vysiela, je práve začínajúca osteopénia. Osteopénia je ľahšia forma osteoporózy – ľudovou rečou povedané – ubúdanie vápnika – rednutie kostí.

Máme myľnú predstavu o tom, že touto chorobou trpia len starší ľudia. Stále viac a viac mladých ľudí, je postihnutých touto nepríjemnou chorobou. A tou je nedostatok vápnika, ktorý do tela dostávame len v malom množstve. To, že sa staráme o seba a vyzeráme dobre, nestačí. Dôležité je starať sa o seba aj zvnútra. Dôležité je predsa mať aj zdravé kosti a pohybový aparát, ktorý nám zabezpečí byť fit nielen v mladosti, ale aj neskôr.

Nedostatok vápnika je chronické ochorenie. Ak máte podozrenie a viete, že veľmi neprijímate vápnik, trápia vás bolesti končatín, prípadne máte často zlomeniny, rozhodne treba zájsť odborníkovi. Ten vás pošle na vyšetrenie – DENZITOMETRIU –  meranie hustoty kostí. Je to bezbolestné vyšetrenie, podobné rengenu.

Hlavne mamičky by si mali uvedomiť, že vápnik je v detskom veku veľmi dôležitý. Formujú sa nielen kosti, ale aj zuby.  Deti rýchlo rastú, detstvo rýchlo prerastie do puberty a toto obdobie je veľmi dôležité pre správnej tvorbe kostnej hmoty. Preto vápnik treba dopĺňať už v detskom veku, aj napriek tomu, že telo si do 30 ky vie vápnik obnoviť – po 30ke túto schopnosť už stráca -nastupuje opačný proces.

Nedostatkom vápnika trpia viac ženy ako muži. Vápnik sa začína strácať už pri tehotenstve, keď si dieťatko “berie” z matky všetky potrebné živiny. Mnohým ženám diagnostikovali osteopéniu náhodne. Či už pri zlomenine, alebo bolestiach kostí, prípadne pri veľkej kazivosti zubov. Liečba osteopénie spočíva vo zvýšenom prijíme vápnika v kombinácii s vitamínmi. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva aj úprava stravy a zvýšený príjem vápnika v strave.

Vápnik sa nachádza takmer vo všetkých potravinových zložkách, jeho najvýznamnejším zdrojom je však mlieko a mliečne výrobky. Vápnik sa však nachádza aj v rastlinných zdrojoch a to napríklad mak, vlašské orechy, lieskovce, sója. Je však dosť komplikované zabezpečiť denný prísun tohto nenahraditeľného pomocníka v dennej dávke. Dnes je možné ho zabezpečiť aj prísunom v tabletkách, no prírodná forma je rozhodne lepšia alternatíva. Preto denne pochrumkávajte oriešky, popíjajte mlieko a konzumujte výrobky z mlieka. Na našom trhu je toho už kvantum, siahajte však po kvalite. Nezabúdajte, že prírodné vstrebávanie vápnika je o 30% kvalitnejšie ako vápnik v tabletkách, pretože minerálne prvky obsiahnuté v prírodných potravinách napomáhajú jeho vstrebávaniu kostí a zubov (tam, kam ho potrebujeme).

Je dôležité vedieť, že vápnik spolu s vitamínmi K2 a D3 vytvárajú dokonalú kombináciu pre zdravie našich kostí.

K2 – menachinón – vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch. Tento vitamín dokonca spomaľuje prirodzené starnutie.

D3 –  slnečný vitamín, napomáha vstrebávaniu vápnika

Takže laicky povedané, vitamín D3 zabezpečuje vstrebávanie vápnika a K2 dohliada, aby sa vápnik dostal tam, kam treba – teda do kostí a zubov.

 

 

Vanda Z.

 

zdroj foto: pixabay.com

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.